Przez wieki obdarowywali i wspierali finansowo Bibliotekę Gdańską, dzięki czemu dziś możemy korzystać z ponad milionowego księgozbioru – zapraszamy w podróż ich śladami. Potrzebny jest smartfon, wygodne buty i trochę ponad dwie godziny wolnego czasu. Gra powstała specjalnie z okazji 425 urodzin PAN Biblioteki Gdańskiej, grajcie i wygrywajcie nagrody!

Grać można zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Trasa wiedzie przez Śródmieście, ma długość 6,5 kilometra i liczy 21 przystanków. Będą potrzebne wygodne buty i telefon komórkowy z dostępem do Internetu (iOS lub android). Start jest w miejscu, gdzie mieściła się pierwsza siedziba Biblioteki Gdańskiej – przed Muzeum Narodowym przy ul. Toruńskiej, a meta na ławeczce Mariana Pelczara, pierwszego powojennego dyrektora – przed współczesną siedzibą przy ul. Wałowej.

– Te 425 lat to czas, w którym mieszkańcy poprzez donacje dla biblioteki zyskiwali nieśmiertelność. Wiemy, że dziś część z nich jest już nieco zapomniana, ale liczymy na to, że gra miejska ich przypomni – mówi dr Maria Michalska, na co dzień pracująca w Dziale Zbiorów Specjalnych (stare druki). – Wybór bohaterów tej opowieści nie był łatwy, a w historii biblioteki jest jeszcze wiele postaci wartych bliższego poznania.

Kto więc wie… gdzie w kościele Mariackim znajdowała się biblioteka i co się stało z liczącym 70 tys. fotografii archiwum gdańskich redakcji prasowych? Kim byli dla Biblioteki Gdańskiej Daniel Gralath i rodzina Czirenbergów? Co łączy Lożę Eugenię z jedyną w Europie Środkowo-Wschodniej oryginalną biblioteką masońską? To tylko niektóre pytania, na które uczestnicy gry znajdą odpowiedzi.

Dla graczy mamy niespodziankę w postaci jubileuszowych gadżetów i książki. Z ostatniej planszy dowiecie się, gdzie i kiedy można odebrać nagrody. Ich liczba jest limitowana!

UWAGA! Wszystkie nagrody już rozdaliśmy, dziękujemy wszystkim graczom!


Scenariusz gry napisał zespół połączonych sił: Muzeum Gdańska – Marta Krzyżowska oraz PAN Biblioteki Gdańskiej – Maria Michalska i Joanna Śliwa.

Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska.

INFORMACJE PRAKTYCZE

Jak pobrać grę?

W App Store (iOS) albo Google Play (android) wpisz hasło – GRA MIEJSKA PAN BG lub użyj poniższych linków:

Android – Google Play: KLIKNIJ I POBIERZ

iOS – App Store: KLIKNIJ I POBIERZ

Czy trzeba się logować?

Nie trzeba się logować.

Czy kolejne pytania wyświetlają się automatycznie?

Tak, ale aby wyświetliło się kolejne pytanie, trzeba być w odległości nie większej niż 30 m od następnego punktu na mapie.

Skąd będę wiedział, że dobrze odpowiedziałem na pytanie?

Po złej odpowiedzi wyświetla się info, że odpowiedź jest nieprawidłowa, a prawidłowa to…. Nie ma możliwości wielokrotnego odpowiadania na to samo pytanie.

A co się stanie, gdy przerwę grę?

W trakcie gry można w dowolnej chwili zrobić przerwę na lody czy zaglądnięcie do muzeum, a potem wrócić do spaceru, gra zapisuje się automatycznie.

Czy będę mógł zagrać jeszcze raz z przyjaciółmi?

Po zakończeniu gry można – korzystając z tego samego urządzenia – rozpocząć zabawę na nowo, wszystkie informacje wcześniejsze się kasują.

A jak odpowiem źle, to nagrody nie dostanę?

Dostaniesz 🙂