Dla przyjaciół, czytelników, gdańszczanek i gdańszczan, a także dla dziennikarzy – przygotowaliśmy Serwis informacyjny PAN Biblioteki Gdańskiej. Zachęcamy do obejrzenia, dowiecie się wiele o tym, w jaki sposób i na ile sposobów świętujemy jubileusz.

A już 22 czerwca przypada 425 rocznica otwarcia gdańskiej książnicy miejskiej – Biblioteki Rady Miasta Gdańska (Bibliotheca Senatus Gedanensis), której kontynuatorką jest PAN Biblioteka Gdańska. W pierwszym katalogu ksiąg Biblioteki Senatu Gdańskiego zapisano, że książnica powstała po to, aby dzieła „z powodu niedbałości i niesprawiedliwości ludzi bądź czasów” nie zostały oddane „niezasłużenie […] na pastwę zapomnienia i zagłady, służyły i zostały przekazane następnym pokoleniom – ocalone i nienaruszone”.

Dziś w katalogu inwentarzowym znajduje się ponad milion pozycji, wiele unikatowych. Ten księgozbiór naznaczony jest darami majętnych mieszczan, mądrymi zakupami, roztropną polityką miasta oraz troską wielu pokoleń bibliotekarek i bibliotekarzy. Na dzisiejszych ziemiach polskich tylko krakowska Biblioteka Jagiellońska, publicznie dostępna, jest starsza niż nasza.

 

 

NIESPODZIANKA NA URODZINY

/ 22 czerwca, wtorek, godz. 7.00

/ wydarzenie online: FB PAN Biblioteka Gdańska

Zapraszamy na premierę pierwszego z czterech filmów animowanych, dla których przyczynkiem powstania są 425 urodziny gdańskiej książnicy – w lekkiej formule, z przymrużeniem oka, ale i poszanowaniem dla faktów. Pierwszy odcinek traktuje o tym, jak doszło do powstania w Gdańsku miejskiej biblioteki. Autorami animacji są: Karina Rojek – scenariusz, Damian Pera – animacja, Abelard Giza – narrator. Film został zrealizowany w Pracowni Animacji i Działań Wizualizacyjnych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, producent Fundacja Gdańska.