Język polski i papier to dwie materie, które wykorzystali artyści z Teatru Miniatura, tworząc spektakl i warsztaty z okazji 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej. PIRACI DOBREJ ROBOTY to specjalny projekt teatralny, dzięki któremu gdańskie przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej zapoznają się z biblioteką i jej księgozbiorem. Artyści ruszą w trasę po placówkach jesienią 2021 roku.

Reżyserkę spektaklu Annę Wolszczak zainspirowała książka „Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach” Joanny Mueller (Biuro Literackie, 2017), która w wierszach dla dzieci we wspaniały sposób bawi się językiem polskim. Jej „wierszowiązałki” kontynuują najlepsze poetyckie tradycje spod znaku Brzechwy czy Wawiłow.

Scenografce i kostiumografce Marcie Kodeniec pomysły na elementy scenografii i lalki przyniosło skojarzenie z kształtem książki i możliwościami różnorodnego wykorzystania papieru.

W ten papierowy świat pełen dobrych piratów, morskich zwierząt i dziwnych stworów, jak trolle, bojaki czy Wieloryb-Niedoryb, wybiera się Mama z synkiem Kacprem (w tych rolach aktorzy Teatru Miniatura – Wioleta Karpowicz i Piotr Srebrowski).

Muzykę stworzyła Paulina Derska, młoda kompozytorka, autorka muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów krótkometrażowych, a także m.in. dwukrotna finalistka Young Talent Award na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

„Piraci dobrej roboty” ruszą w podróż po gdańskich przedszkolach i szkołach jesienią 2021 roku. A już w sierpniu pokaz specjalny spektaklu w amfiteatrze Orana w parku Oruńskim w ramach projektu – „Teatr w samo południe”.

fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura