Jak wyglądał Gdańsk w XVI wieku, kiedy po raz pierwszy odwiedził go Giovanni Bernardino Bonifacio d’Oria – włoski markiz i bibliofil, którego kolekcja dała początek Bibliotece Rady Miasta, dzisiejszej PAN Bibliotece Gdańskiej? Czy potężne obwarowania i bramy miejskie wywarły wrażenie na przybyszu? Jak wyglądały gdańskie fortyfikacje? Zapraszamy na wystawę, bo warto wiedzieć, jak bardzo na przestrzeni wieków zmieniło się nasze miasto.

 

/ otwarcie: 2 września, godz. 13.00.

/ Gdańsk, ul. Wałowa 15, stary gmach

/ 2 września – 22 października 2021

/ poniedziałek, wtorek, czwartek: 9–19 / środa, piątek: 9–15

/ możliwość zwiedzania z przewodnikiem

/ wstęp wolny

 

O roli wałów obronnych w życiu miasta, ich rozbudowie, praktycznym zastosowaniu w czasie oblężenia, wreszcie likwidacji – opowiada wystawa „Z dziejów gdańskich fortyfikacji”. Ekspozycja składa się z dwóch części: w gmachu prezentowane są grafiki, w plenerze przed historycznym budynkiem – plansze.

– Wewnątrz biblioteki prezentujemy bardzo ciekawy materiał, zarówno pod względem poznawczym, jak i estetycznym – mówi Krystyna Jackowska z Działu Zbiorów Specjalnych (Grafika), współkuratorka wystawy. – Warto wspomnieć grafiki z lat 1573–1893, wykonane między innymi przez znanych gdańskich artystów: Antona Möllera, Matthaeusa Deischa czy Juliusa Gretha.

 

Niwelację fortyfikacji i przebudowę miasta w XIX wieku przedstawia wystawa planszowa przed gmachem.

– Tu prezentujemy zdjęcia i pocztówki z kolekcji biblioteki – opowiada Marta Pawlik-Flisikowska z Działu Zbiorów Specjalnych (Fotografie), współkuratorka wystawy. – Zachęcam do rodzinnego zwiedzania z dziećmi, wspólnej zabawy w rozpoznawanie zakątków miasta, wyszukiwania różnic między tym, co było kiedyś, a co jest teraz. To pasjonująca przygoda.

 

Oprowadzanie kuratorskie z autorkami wystawy

Krystyna Jackowska / Krystyna.jackowska@bg.pan.pl, tel. 58 301 22 51 wew. 316

Marta Pawlik-Flisikowska / Marta.pawlik@bg.pan.pl, tel. 58 301 22 51 wew. 115